Breitling Navitimer B02 Chronograph 41 Cosmonaute PB02301A1B1A1
Key Features
Case
| Material | Stainless steel & platinum |
| Diameter | 41.0 mm |
| Thickness | 13.0 mm |
| Caseback | Screwed in |
| Water Resistance | 3 bars (30 meters) |
| Bezel | Bidirectional, slide rule |
| Crown | Non screw-locked, two gaskets |
| Material | Stainless steel |
| Color | Metal |
| Strap Type | Straight |
| Lug Width | 22.0 mm |
Dial
| Color | Black |
| Calendar | Dial aperture |
Movement
| Caliber | Breitling 02 (Manufacture) |
| Movement Type | Mechanical hand-wound |
| Power Reserve | Approx. 70 hrs |
| Vibration | 28,800 v.p.h |
| Chronograph | 1/4th second, 30 minutes, 12 hours |
Additional Info
| Watch Style | Luxury |
| Warranty | Balance of Breitling International Warranty |
| Reference | PB02301A1B1A1 |
| Department | Watches |
| Category | Watches |
Powering the watch is the Breitling B02 mechanical hand-wound movement, offering an impressive 78-hour power reserve. It is completed with a sophisticated stainless steel bracelet, providing a robust and elegant fit that makes a powerful statement on the wrist.











Reviews
There are no reviews yet.